UVA žarki (staranje) imajo daljšo valovno dolžino (približno 320-400 nanometrov) in lahko poškodujejo kožo na vseh ravneh, od povrhnjice navzdol globoko v dermis, prizadenejo kolagenska in elastinska vlakna, ki koži dajejo mladostno čvrstost in elastičnost. UVA žarki so razširjeni vse leto in lahko prodrejo skozi oblake in steklo.
UVB žarki (opekline), imajo krajšo valovno dolžino (290-320 nanometrov) kot UVA žarki in prodrejo v povrhnjico, kjer so odgovorni za pordelost kože in vnetje, povezano s sončnimi opeklinami, kar lahko prispeva k prezgodnjemu staranju kože.
Zakaj je krema za sončno zaščito pomembna za obrazne pore?
Ponavljajoče in dolgotrajno izpostavljanje soncu je eden izmed več možnih dejavnikov, ki so odgovorni za pojav razširjenih por, kar je eden ključnih znakov fotostaranja. Izpostavljensot UV sevanju lahko pospeši proste radikale, kot so reaktivne kisikove vrste (ROS), ki poškodujejo zunajcelični matriks kože, vključno s kolagenom in elastinom okoli por. Fotozaščita, vključno z izogibanjem škodljivemu sončnemu sevanju, zaščitnim oblačilom in sončnimi očali, ter uporabo sončnih krem širokega spektra, lahko pomagajo preprečiti fotostaranje, vključno z razširjenimi porami.
Kaj so pore?
Pore so majhne odprtine v koži, iz katerih se olje in znoj iz svojih žlez izločata na površino. Večinoma se nahajajo na sredini obraza (nos, lica, itd.) in povzročajo številne estetske pomisleke, ker postanejo večje in bolj vidne.
Kateri dejavniki lahko vplivajo na razširjene pore?
- Genetika – Velik del tega, kar določa velikost por je posledica vaše DNK. Če ima eden ali oba od vaših staršev velike pore je velika verjetnost, da boste imeli tudi vi podobno stanje. To je zato, ker naš podedovani tip kože močno vpliva na to, zato imamo lahko mastno, mešano ali suho kožo. Običajno se pri tistih z večjimi porami pojavi več olja (sebuma), kar povzroči pojav večje odprtine na vrhu pilosebacealne enote. To je posledica kopičenja sebuma in odmrlih kožnih celic, ki se postopoma kopičijo in raztezajo pore.
- Spol – V povprečju imajo moški običajno večje pore kot ženske, ker višje ravni testosterona pomenijo naravno večjo proizvodnjo sebuma. Vendar pa se lahko pri ženskah, ki imajo zelo mastno kožo ali se soočajo s hormonskimi spremembami zaradi menstruacije, nosečnosti ali menopavze, pojavijo tudi velike pore, predvsem na nosu in licih.
- Starost – Ko se staramo, se naše pore povečajo, naša koža pa proizvaja manj kolagena, dolgoročno postane manj čvrsta in elastična.
- Izpostavljanje soncu – Sonce vam lahko prija na obrazu, vendar lahko njegovi žarki poškodujejo vašo kožo. Natančneje, UVA žarki povzročajo poškodbe zaradi sonca in razgradijo kolagen v vaši koži, zato postane manj elastična. Ko vaši koži manjka elastičnosti, se lahko povesi, pore pa postanejo bolj opazne.
Pore naše kože naravno uravnavajo izločanje sebuma in znoja, zato je pomembno, da uporabljamo izdelke za nego kože, ki podpirajo zdravje kože in ne mašijo por.